Προς το περιεχόμενο

Απόκρυψη της μπάρας διευθύνσεων δοκιμάζουν Chrome και Firefox


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Η μπάρα διευθύνσεων, που μέχρι σήμερα θεωρούταν αυτονόητο τμήμα του βασικού περιβάλλοντος χρήσης κάθε browser, φαίνεται πως έχει αρχίσει να επανεξετάζεται από δύο μεγάλους παίκτες του χώρου. Πρώτα η Google και αμέσως μετά η Mozilla έχουν ήδη ξεκινήσει να πειραματίζονται με λύσεις που αποκρύπτουν την μπάρα διευθύνσεων από την βασική επιφάνεια των Chrome και Firefox αντίστοιχα, για να την εμφανίζει ο ίδιος ο χρήστης μόνο όταν τη χρειάζεται. Ο λόγος; Μερικά επιπλέον ωφέλιμα χιλιοστά στην οθόνη.

 

insomniachrome.jpg

 

Ειδικά στην περίπτωση του Chrome oι προθέσεις είχαν γίνει ήδη γνωστές εδώ και κάποιους μήνες, αφού είχαν διαρρεύσει wireframes που περιέγραφαν – μεταξύ άλλων – τη συγκεκριμένη λύση. Εδώ και λίγες μέρες όμως η Google αποφάσισε να περάσει τη λειτουργία απόκρυψης της μπάρας στην τελευταία έκδοση του Chrome Canary για Windows. Η ενεργοποίηση γίνεται από το about:flags (επιλογή “Compact Navigation”) και εφόσον επιλεγεί αφαιρεί εντελώς τη μπάρα διευθύνσεων και την εμφανίζει μόνο εάν ο χρήστης κάνει κλικ στην εκάστοτε καρτέλα.

 

Στην απέναντι πλευρά, η Mozilla έσπευσε να κυκλοφορήσει πειραματική επέκταση που προσθέτει στον Firefox αντίστοιχη δυνατότητα. Πρόκειται για το LessChrome HD, που μπορεί να εγκατασταθεί στον Firefox 4 και αυτό που κάνει είναι να αποκρύπτει την μπάρα διευθύνσεων για να την εμφανίσει όταν ο κέρσορας μεταφερθεί επάνω σε μια καρτέλα ή στην περίπτωση που η ανοιχτή καρτέλα είναι κενή.

 

Αν και οι δύο προσεγγίσεις εμφανίζουν σίγουρα ενδιαφέρον, ειδικά στις περιπτώσεις φορητών υπολογιστών με μικρή οθόνη, το να μην είναι, ωστόσο, συνεχώς ορατή στο χρήστη η διεύθυνση στην οποία βρίσκεται δεν αποκλείεται να έχει αρνητικές επιπτώσεις ως προς την ασφαλή πλοήγηση του.

 

Link.png Site: ConceivablyTech

Link.png Site: ars technica

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας το κάνουνε για όσους τους βολεύει, αλλά ας υπάρχει και η εναλλακτική λύση να λειτουργεί έτσι μόνο όταν το θέλουμε, κι όχι αυτόματα χωρίς καμία άλλη επιλογή.

Αυτή η δυνατότητα να εμφανίζεται η μπάρα διευθύνσεων μόνο όταν βάζεις το ποντίκι πάνω, υπάρχει ήδη κι από τα ίδια τα Windows (εδώ και χρόνια...) και προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου μα καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο FF4 έχει autohide στο fullscreen! Γιατί θέλουν να την εξαφανίσουν μόνιμα? Για λόγους ασφαλείας είναι χρήσιμο να μπορείς να τσεκάρεις το URL του site που έχεις συνδεθεί! Έχουν να πέσουν απάτες τώρα με αυτήν την τακτική τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσαν να βάλουν την διεύθυνση στον τίτλο του παραθύρου

 

αν και δεν είναι τόσο πρακτικό...

Στον Chrome οι καρτέλες είναι εκεί που λες, άρα δε γίνεται.

 

 

-1 από εμένα για την απόκρυψη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά επιπλέον ωφέλιμα χιλιοστά στην οθόνη.

 

οξυμωρο αυτο για εναν browser οπως ο chrome που δεν επιτρεπει δημιουργια themes και κυριως gui customization οπως γουσταρει ο χρηστης.

αλλα θα μου πεις το εχει πιασει το νοημα η Google και το κανει αυτο..

 

είναι χαρμόσυνο που ο χώρος της οθόνης αυξάνεται συννεχώς

όλο και πιο μίνιμαλ

 

ναι τον chrome περιμεναμε... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο FF4 έχει autohide στο fullscreen! Γιατί θέλουν να την εξαφανίσουν μόνιμα? Για λόγους ασφαλείας είναι χρήσιμο να μπορείς να τσεκάρεις το URL του site που έχεις συνδεθεί! Έχουν να πέσουν απάτες τώρα με αυτήν την τακτική τους...

 

Όπως το είπες, απλά και στον chrome με το F11 όπως και στο firefox (και όχι μόνο στον 4 αλλά εδώ και αρκετά χρόνια) πηγαίνουμε σε full screen και έχουμε αφενός μεγαλύτερη επιφάνεια για να δούμε το περιεχόμενο των site και αφετέρου με το να πλησιάσουμε το mouse στο πάνω μέρος της οθόνης εμφανίζεται η μπάρα.

 

Το ίδιο θα μπορούσαν να κάνουν και στα tablets με multi touch gestures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα και μου φαίνεται μια χαρά!

 

Επίσης και το Full screen (F11) δουλεύει μια χαρά. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι κατι καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα υπαρχει διαφορα,στον εξπλορερ 9 στο φουλ σκριν μπορεις να παιζεις με τα ταμπ και την μπαρα,στον κρομ εισαι μονο σε ενα ταμπ φουλ σκριν,αν θες να αλλαξεις ταμπ πρπει να βγεις απο το φουλ σκριν.

 

προφανως αυτο θελουν να αλλαξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο για τα netbook/tablet, ψίλο-άχρηστο για το desktop.

Για να δω τον καιρό πρέπει να κάνω mouseover πάνω στα tab. Δεν με αρέσει.

Άσε που θέλω να έχω interface στα προγράμματα που χρησιμοποιώ. Να μη χάνομαι στο web... :)

Όσο για το fullscreen... δεν είναι και τόσο πρακτικό, μιας και εξαφανίζει ας πούμε και την μπάρα των windows. Που θα βλέπω εγώ την ώρα;

Options are always good though... Εκτός και αν πιστέψεις τον Barry Schwartz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξαφνικά όλοι εμείς που δουλεούμε browsers για πάνω από 15 χρόνια θα είμαστε ξένοι στο ίδιο μας το σπίτι...

το internet δεν είναι το facebook!

 

εδώ εγώ έχω κάνει key-shortcuts στον opera όλα τα searches που χρησιμοποιώ για να τα γράφω γρήγορα στην address bar και αυτοί θέλουν να την εξαφανίσουν? έχουμε ξεφύγει λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε Opera δαγκωτο,ο καλυτερος με διαφορα browser,πανε να μου εξαφανισουν την μπαρα και μετα να μην ξερει που παταει το ποδι του ο καθενας, ειδικα για τους λιγοτερο σχετικους χρηστες θα ειναι σαν να κολυμπουν σε αγνωστα νερα.Ουτε θα ξερουν που θα τους πηγαινει ενας αγνωστος συνδεσμος,εχουν να γινουν απατες με τις φοβερες πατεντες μερικων μερικων...Μα καλα η μπαρα τους πειραξε;Με τις σημερινες διαστασεις(και αναλυσεις) των συγχρονων τηλεορασεων δεν ειναι αυτο προβλημα πια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα υπαρχει διαφορα,στον εξπλορερ 9 στο φουλ σκριν μπορεις να παιζεις με τα ταμπ και την μπαρα,στον κρομ εισαι μονο σε ενα ταμπ φουλ σκριν,αν θες να αλλαξεις ταμπ πρπει να βγεις απο το φουλ σκριν.

 

προφανως αυτο θελουν να αλλαξουν

Autohide κάνει,δεν πρέπει να βγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πώς θα χωρέσουν tabs, back,forward,reload, menu, close/minimize/maximize του λειτουργικού ,extensions (+άλλα custom π.χ στον opera έχω bookmarks, dragonfly, zoom, login,sessions) σε μία bar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...