Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κυκλοφορεί δωρεάν, portable εργαλείο antivirus


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Δωρεάν εργαλείο που ελέγχει τον υπολογιστή του χρήστη για ιούς και κακόβουλο λογισμικό χωρίς να χρειάζεται εγκατάσταση, κυκλοφόρησε η Microsoft. Το Microsoft Safety Scanner (MSS) έχει μέγεθος περίπου 64ΜΒ και περιλαμβάνει μια πλήρη βάση με όλες τις απαραίτητες ενημερώσεις. Μάλιστα, το εργαλείο μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για 10 ημέρες μετά την εγκατάστασή του, μετά το πέρας των οποίων ο χρήστης θα πρέπει να το κατεβάσει ξανά.

 

Με αυτό τον τρόπο η Μicrosoft επιχειρεί να διασφαλίσει ότι η βάση του θα είναι πάντοτε ενημερωμένη με όλες τις τελευταίες απειλές που κυκλοφορούν. Καθώς το MSS δεν χρειάζεται εγκατάσταση μπορεί να τρέξει απευθείας από USB stick, ενώ διαθέτει εκδόσεις τόσο 32bit όσο και 64bit. Παρόλα αυτά, για την εκτέλεσή του είναι απαραίτητα τα δικαιώματα διαχειριστή, ενώ χρήσιμο είναι να σημειωθεί πως δεν επηρεάζει το antivirus που είναι ήδη εγκατεστημένο στο σύστημα.

 

Ο χρήστης μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε τρεις διαφορετικούς τρόπους ελέγχου (γρήγορο, πλήρη και παραμετροποιημένο από τον χρήστη). Σύμφωνα με την AV-Test, η απόδοση του MSS μπορεί να συγκριθεί με αυτή του Microsoft Security Essentials 2.0, ενώ η Microsoft διευκρινίζει πως το εργαλείο δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αντικαταστήσει ένα κανονικό πρόγραμμα antivirus, αλλά λειτουργεί περισσότερο ως συμπλήρωμά του.

 

File.png Download: Microsoft Security Scanner

 

Link.png Site: h-online.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η microsoft δεν είχε ένα online scanner; Πού πήγε εκείνο και γιατί αφού το μόνο που κάνει είναι σάρωση του δίσκου πρέπει να κατεβάσεις αυτά τα 64mb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ανιχνεύει σαν ιούς και τίποτα εγκατεστημένα-προγραμματάκια που κανουν τα windows/office σαν "γνήσια" :ph34r: και τα "¨καθαρίζουν"¨και μετά τρέχουνε καποιοι..

 

Λέεεεωωω εγώ, μήπως! :-)

 

Υ.Γ. Καλό πάντως. Παντα ήθελα εναν ακόμα stiger.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ανιχνεύει σαν ιούς και τίποτα εγκατεστημένα-προγραμματάκια που κανουν τα windows/office σαν "γνήσια" :ph34r: και τα "¨καθαρίζουν"¨και μετά τρέχουνε καποιοι..

 

Λέεεεωωω εγώ, μήπως! :-)

 

Υ.Γ. Καλό πάντως. Παντα ήθελα εναν ακόμα stiger.

 

τστστσ τι διεφθαρμενο μυαλο είναι αυτό ρε συ....δεν γινονται αυτά ! αποκλείεται.... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ανιχνεύει σαν ιούς και τίποτα εγκατεστημένα-προγραμματάκια που κανουν τα windows/office σαν "γνήσια" :ph34r: και τα "¨καθαρίζουν"¨και μετά τρέχουνε καποιοι..

 

Λέεεεωωω εγώ, μήπως! :-)

 

Υ.Γ. Καλό πάντως. Παντα ήθελα εναν ακόμα stiger.

 

 

xaxaxaxaxaxa....καλο!!Ωραια σκεψη :devil: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μήπως ανιχνεύει σαν ιούς και τίποτα εγκατεστημένα-προγραμματάκια που κανουν τα windows/office σαν "γνήσια" :ph34r: και τα "¨καθαρίζουν"¨και μετά τρέχουνε καποιοι..

 

Λέεεεωωω εγώ, μήπως! :-)

 

Υ.Γ. Καλό πάντως. Παντα ήθελα εναν ακόμα stiger.

 

Λες και ειχε αναγκη το AV για κατι τετοιο.

Ενα update και σας καθαριζε ολους :P

Και αν ''εσπαγε'' το update δεν πειραζει. Σε 3 μηνες επομενο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πρακτικά πάντως λιγότερα "θεματάκια" έχω δει με το security essentials από κάτι άλλα μεγάλα ονόματα στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά όποτε ακούω ασφάλεια και miceosoft δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούν να συνηπάρξουν αυτες οι 2 λέξεις.

Άλλο ενα scanner απο microsoft δεν θα πάρουμε,μέχρι και τα freeware πλεον πιστεύω πως κάνουν καλύτερη δουλειά,εκτος αυτου σε κανα μήνα θα διαβάζουμε << Σοβαρό κενό ασφάλειας στο MSS >>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν την προστασία του Kaspersky δεν είναι τίποτα πάντως.

Κάποιος θα πει ότι πρέπει να το αγοράσει ο χρήστης.

 

Ναι, αλλά από τη στιγμή που το Essentials δεν σβήνει / πιάνει όλους τους ιούς, τότε πως μιλάμε για ένα παρόμοιο πρόγραμμα που θα ψάχνει το PC μας για ιούς?

 

Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει βασικός λόγος ύπαρξης.

 

Πλέον και εγώ το Essentials έβαλα επειδή το Kasperksy ήταν αρκετά βαρύ. Όμως το πρώτο με ενημερώνει τουλάχιστον και ας μην μπορεί να κάνει κάτι. Είμαι λίγο καλύτερα ψυχολογικά από το να μην έχω.

Είναι όμως λίγο παράδοξο να εμπιστευτώ παρόμοιο πρόγραμμα όπως το Microsoft Safety Scanner, για να σκανάρω τον υπολογιστή μου σε μία δύσκολη κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα ελέγχοντας ευτυχώς μονό ένα διαμέρισμα .

Αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι μου αφαίρεσε υποτιθέμενο κακόβουλο λογισμικό χωρίς να μου δώσει επιλογή ή πληροφορίες σχετικά με το που ήταν και το όνομα του μολυσμένου αρχείου, το οποίο μπορεί να (και μάλλον) ήταν κάποιο εργαλείο εν γνώση μου αποθηκευμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...