Προς το περιεχόμενο

Chrome beta 10 με 66% ταχύτερη Javascript και GPU acceleration


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Ενώ η σταθερή έκδοση του Chrome βρίσκεται στο 9, η Google κυκλοφόρησε την beta 10, που φέρνει αρκετές σημαντικές προσθήκες. Σημαντικά ταχύτερη Javascript, επιτάχυνση της κάρτας γραφικών αλλά αρκετές λειτουργικές αλλαγές, υπόσχονται να βελτιώσουν την απόδοση αλλά και τη λειτουργικότητα του browser.

 

Πιο συγκεκριμένα, ο Chrome beta 10.0.648.82 περιλαμβάνει αναβάθμιση της μηχανής Javascript V8 “Crankshaft” που σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση της Google, βελτιώνει την απόδοση κατά 66% σε σχέση με την σταθερή τρέχουσα έκδοση.

 

 

Chrome-V8-Crankshaft.png

Παράλληλα, η επιτάχυνση της κάρτας γραφικών (GPU acceleration) μπορεί να μειώσει την χρήση του επεξεργαστή ακόμη και κατά 80% σε συνθήκες προβολής βίντεο σε πλήρη οθόνη, κάτι που συνεπάγεται μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας στην περίπτωση των φορητών υπολογιστών.

 

Κατά τα άλλα, οι ρυθμίσεις ανοίγουν πλέον σε νέα καρτέλα αντί για ξεχωριστό παράθυρο, ενώ έχει προστεθεί η δυνατότητα εύκολου εντοπισμού μιας συγκεκριμένης ρύθμισης. Επίσης, ο Chrome beta 10 προσθέτει τη δυνατότητα συγχρονισμού των κωδικών του χρήστη, πέρα από τα αγαπημένα, ρυθμίσεις, θέματα και επεκτάσεις που ήδη υποστηριζόταν.

 

Στο μεταξύ, ο Chrome Dev (η διανομή του browser για τους developers), έφτασε στην έκδοση 11.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει κάτι μέρες που πέρασα από ff σε chrome γιατί μου έκανε κάτι κόλπα και μπορώ να πω ότι έχω τις καλύτερες εντυπώσεις .

Το μόνο που με στεναχωρεί λίγο είναι κάποια add-on του ff που με είχαν βολέψει πολύ .

 

Ο chrome από ότι φαίνεται κερδίζει από παντού και αυξάνει τους χρήστες τους . Πάω στοίχημα ότι το ίδιο θα γίνει και στον τομέα του λειτουργικού και θα έχουμε μία μάχη windows vs google os :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, είναι κάποια add on στον firefox που δύσκολα θα κάνουμε χωρίς αυτά. Και εμένα αυτά με κρατάνε ακόμη μακριά απο τον chrome.

 

Και λίγο η αίσθηση ότι ο firefox είναι αυτός που μας απελευθέρωσε απο τον ie , ε δύσκολα τον αφήνεις. Συναισθηματισμοι στους browsers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

full speed ahead o chrome ωστε να παραδωσει γερη σκυταλη στο chrome os

 

περα παντως απο τις οποιες ενστασεις εχει ο καθενας μας για την google o chrome αντικειμενικα ειναι αναμεσα στους κορυφαιους browsers με ταση να γινει νο1 και οχι αδικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο εγω δεν παρατηρησα καμια απολυτως διαφορα στην ταχυτητητα αναμεσα στις 9,10,11;

αχ αυτο το marketing :-D

 

full speed ahead o chrome ωστε να παραδωσει γερη σκυταλη στο chrome os

 

περα παντως απο τις οποιες ενστασεις εχει ο καθενας μας για την google o chrome αντικειμενικα ειναι αναμεσα στους κορυφαιους browsers με ταση να γινει νο1 και οχι αδικα

 

 

δεν προκειται να γινει ο νο1,τουλαχιστον οχι στο αμεσο μελλον.ο firefox εχει επιστρεψει δυναμικα στην κουρσα των browsers και δεν προκειται να παραδωσει την σκυταλη τοσο ευκολα.

ειμαι σιγουρος οτι η επισημη κυκλοφορια του ff4 θα σπασει ρεκορ downloads και θα συνεχισει να απολαμβανει την αγαπη της πλειοψηφιας.

 

τωρα δεν θελω να ακουστω οτι ειμαι πολεμιος του chrome,τον χρησιμοποιω απο την εκδοση 3 και πραγματι ειναι εξαιρετικος αλλα κατα την γνωμη μου

η τωρινη φιλοσοφια της Google να τον περιορισει και διατηρησει σε μια τελειως μινιμαλιστικη και δύσκαμπτη υλοποιηση ειναι τελειως εσφαλμενη και δεν θα μου φανει περιεργο αν στο μελλον γυρισει μπουμερανγκ και την αναγκασει να την αλλαξει την. (οπως συνεβη προσφατα με τον Opera και την πολιτικη τους υποστηριξης addons)

 

ΠΧ οτι απλες λεπτομερειες που ειναι αυτονοητες στους αλλους browsers (multi-row tabs,button customization) στον chrome απουσιαζουν με επιμονη απο την Google παρα τις παρακλησεις πολλων users εδω και χρονια.

Ομοιως κατι αναλογο συμβαινει και με πολλα addons,που ενω δουλευουν απροβληματιστα στον firefox,στον chrome ειναι ημιτελη διοτι κατα των δημιουργων τους υπαρχουν bugs η τεχνικοι περιορισμοι στον Chrome που δεν τους επιτρεπουν να δουλεψουν πληρως.

 

τα παραπανω δεν τα λεω εγω,αλλα συζητιουνται στα επισημα φορα του chrome εδω και παρα πολυ καιρο,πηγαιντε μια βολτα για να δειτε μονοι σας.

 

με λιγα λογια,καλος και αγιος ο chrome αλλα αυτη η συνταγη "εμεις φροντιζουμε για ολα για ολους τους χρηστες" εχει αποδειχθεί ουκ ολιγες φορες οτι

αποτυγχανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κατα την γνωμη μου οντως ο Chrome εχει την ταχυτερη μηχανη Javascript

 

Και σιγουρα ο Firefox εχει περισσοτερα και πιο χρησιμα addons

 

Εμενα παντως με βολευει το μινιμαλιστικο στυλ του Chrome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως με βολευει το μινιμαλιστικο στυλ του Chrome

 

ελα ομως που με το customization που σου παρεχει ο firefox μπορεις να τον κανεις ακομα πιο μινιμαλιστικ απο τον chrome.

ειναι και ο κυριοτερος λογος που εβγαλα τον chrome απο το netbook μου και εχω βαλει τον firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, είναι κάποια add on στον firefox που δύσκολα θα κάνουμε χωρίς αυτά. Και εμένα αυτά με κρατάνε ακόμη μακριά απο τον chrome.

 

Και λίγο η αίσθηση ότι ο firefox είναι αυτός που μας απελευθέρωσε απο τον ie , ε δύσκολα τον αφήνεις. Συναισθηματισμοι στους browsers?

 

 

Παίζει να μοιράζομαι μαζί σου ακριβώς τις ίδιες σκέψεις! Κι εγώ πιστεύω κατά ένα μεγάλο ποσοστό ότι υπάρχει συναισθηματισμός στις επιλογές ακόμα και στους browsers. Ο chrome το ένα, ο chrome το άλλο, πιο γρήγορος, πιο έτσι, πιο αλλιώς... Δεν παρατάμε την πύρηνη αλώπηξ ρε! Add-on και άγιος ο Θεός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...