Προς το περιεχόμενο

Το Gmail προσθέτει popup ειδοποιήσεις για νέα e-mail και chat


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Όσοι έχουν εγκαταλείψει τους «παραδοσιακούς» e-mail clients για χάρη του Gmail αναμένεται να καλοδεχτούν τη νέα δυνατότητα που επιτρέπει την εμφάνιση ειδοποιήσεων μέσω popup κάθε φορά που ο χρήστης λαμβάνει ένα νέο e-mail. Οι ειδοποιήσεις, που εμφανίζονται επίσης και για τα νέα μηνύματα στο chat του Gmail, αξιοποιούν την HTML5 και προς το παρόν υποστηρίζονται μόνο από τον Chrome.

 

desktopnotif1.png

Μπορείτε να ενεργοποιήσετε το νέο χαρακτηριστικό πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις του Gmail και επιλέγοντας το “New mail notifications on” για την περίπτωση των νέων e-mail και το “Chat notifications on” για τα νέα μηνύματα στο chat. Σε περίπτωση που ο χρήστης έχει ενεργοποιήσει τη λειτουργία του “priority inbox”, οι ειδοποιήσεις μπορούν να περιορίζονται μόνο στα μηνύματα που έχουν επισημανθεί ως «σημαντικά».

 

desktopnotif2.png

Αν και προς το παρόν οι ειδοποιήσεις υποστηρίζονται μόνο από τον Chrome, στόχος της Google είναι να επεκτείνει τη λειτουργικότητα και σε άλλους browsers που υποστηρίζουν την HTML5.

 

 

Link.png Site: Gmail Blog

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό αν και πιστεύω πως δεν χρησιμοποιεί και πολύς κόσμος το google chrome

το χρησημοποιεί αρκετός

εγώ πάντως αυτό που λέει το βλέπω από την καρτέλα επάνω που λέει [gmail - εισερχόμενα (3) ...]

δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η google προγραμματισει ξανα το φιδακι και αντι μαυρο το κανει κιτρινο θα αρχισουν ολοι να μιλανε για την τρομερη καινοτομια της google λες και ανακαλυψε τη φωτια.

στην ουσια αυτο που εκανε υπηρχει εδω και χρονια. ειτε μεσω του msn messenger, ειτε μεσω διαφορων addons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Androghost...

Είπαμε...καινοτόμα η Google, μαμάει και δέρνει η Google, αλλά μην προσπαθεί να ξανακατασκευάσει τον τροχό και να μας τον δείξει ενώ τον ξέρουμε ήδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χρησημοποιεί αρκετός

εγώ πάντως αυτό που λέει το βλέπω από την καρτέλα επάνω που λέει [gmail - εισερχόμενα (3) ...]

δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο

 

Εγώ χρησιμοποιώ φίλτρα για άμεση αρχειοθέτηση, οπότε δε μου εμφανίζει στην καρτέλα τον αριθμό των νέων εισερχόμενων... Θα δοκιμάσω μήπως με αυτή τη νέα λειτουργία θα εμφανίζει pop-up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εάν δεν εμφανιστεί η επιλογή από τον Chrome ώστε να προστεθεί στα exceptions, ξέρει κανένας πώς μπορώ να προσθέσω ή ενεργοποιήσω ?

 

Πηγαίνεις: Settings -> General - > Desktop Notifications ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιό είναι το add-on?

 

 

 

Δεν ξέρω ποιο ακριβώς έχει ο φίλος , εγώ χρησιμοποιώ το WebMail Notifier και με ενημερώνει για 4 διαφορετικούς λογαριασμούς mail !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιο ακριβώς έχει ο φίλος , εγώ χρησιμοποιώ το WebMail Notifier και με ενημερώνει για 4 διαφορετικούς λογαριασμούς mail !

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Google Mail Checker Plus το οποίο με έχει υπέρ καλύψει ως add-on για το mail μου.

 

Πηγαίνεις: Settings -> General - > Desktop Notifications ;)

 

Σε chromium είναι διαφορετικό το configuration του, στην περιήγηση

Preferences->Under the Hood->Content Setting->Notifications και μετά στην επιλογή Exceptions δεν μπορώ να προσθέσω από εκεί, μου έχει παρά μόνο τις επιλογές Remove/Remove All.

 

Κάτι με την επιλογή certification βρήκα στην address bar στο warning icon, αλλά ακόμα το δουλεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παιδιά δεν λειτουργεί.....το έχω ενεργοποιήσει αλλά όταν λαμβάνω MAIL δεν μου εμφανίζετε καμία ειδοποίηση .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...