Προς το περιεχόμενο

Το 4chan ρίχνει τον ιστοχώρο Ελβετικής τράπεζας, ως ένδειξη στήριξης στο WikiLeaks


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Σε μια προσπάθεια να εκδηλώσει την συμπαράστασή της προς το WikiLeaks, η αναρχική κοινότητα του 4chan ξεκίνησε επιθέσεις ενάντια σε μια σειρά ιστοχώρων που θεωρεί ότι «υπέκυψαν στην κυβερνητική πίεση». Μεταξύ αυτών συμπεριλαμβάνονται το PayPal, που τη γλίτωσε φτηνά, αλλά και η Ελβετική τράπεζα PostFinance, που δεν στάθηκε τόσο τυχερή καθώς ο ιστοχώρος της δεν λειτουργεί εδώ και πάνω από 16 ώρες.

 

Αυτοαναγορευμένος εκπρόσωπος της ομάδας με το ψευδώνυμο “Coldblood” ανέφερε πως όλοι οι ιστοχώροι που υποκύπτουν στις πιέσεις της κυβέρνησης είναι στόχοι της επιχείρησης «Αντίποινα» (Operation Payback), της ίδιας δηλαδή ομάδας που είχε επιτεθεί παλαιότερα στη RIAA, την MPAA και άλλες οργανώσεις κατά της πειρατείας.

 

Οι επιθέσεις, που πραγματοποιήθηκαν με τη μέθοδο “denial-of-service” (DoS) δεν στέφθηκαν με ιδιαίτερη επιτυχία στην περίπτωση του PayPal, αφού κατάφεραν μεν να ρίξουν το blog τους, αλλά ο κυρίως ιστοχώρος παρέμεινε άθικτος. Ο ιστοχώρος της PostFinance, αντίθετα, δεν έχει επανέλθει ακόμα και, σύμφωνα με το άρθρο του arstechnica παραμένει εκτός σύνδεσης τις τελευταίες 16 ώρες.

 

Τελευταίο θύμα των επιθέσεων του 4chan αποτελεί ο ιστοχώρος της Σουηδικής Εισαγγελίας, που είχε εκδώσει την δικαστική εντολή για τη σύλληψη του ιδρυτή του WikiLeaks, Julian Assange, προκειμένου να περάσει από ανάκριση για τις κατηγορίες βιασμού που τον βαραίνουν.

 

Μέσα στους μελλοντικούς στόχους της ομάδας φέρεται να είναι και το Twitter, εξαιτίας της φημολογούμενης λογοκρισίας που άσκησε στο hastag του #wikileaks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νταξ, ζητώ άδεια πνευματικής ιδιοκτησίας (που αν δε μου την δώσεις θα την βουτήξω μόνος μου) να χρησιμοποιήσω το news image για avatar ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Νταξ, ζητώ άδεια πνευματικής ιδιοκτησίας (που αν δε μου την δώσεις θα την βουτήξω μόνος μου) να χρησιμοποιήσω το news image για avatar ε.

 

Αναφέρεις τη φράση "πνευματική ιδιοκτησία" σε θέμα που μιλά για το 4chan; Θα πέσει DoS να μας κάψει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά τηρώ τα προσχήματα μπας και φιλοτιμηθείς να μου στείλεις καμιά λίστα με αντίστοιχα images. :P

 

 

ontopic, sites τύπου RIA και MPAA μου φαίνεται ψιλοφυσιολογικό να τα ρίξουν με μία συντονισμένη προσπάθεια, αλλά seriously, είναι δυνατόν να καταφέρουν το tweeter;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και περισσότερα να τους κάνουν να καταλάβουν ότι το να συμπεριφέρονται σαν καλο-εκπαιδευμένα σκυλάκια των ΗΠΑ δεν περνάει απαρατήτηρητο και ατιμώρητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε αυτά είναι... άντε να το ρίξουν το paypal...!! αν και εντάξει το twitter τι τους φταίει... ήταν ίσως η πιο σημαντική πηγή πληροφόρησης για όσους θέλαν να μαθαίνουν νέα για το wikileaks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει.. Αυτο θα πει πολλα, αλλα θα σιγουρα θα πει και οτι εχεις Big balls ..

 

 

 

1291659886233.jpg

 

 

Do like Cantona - kick a bank in the nuts!

 

Γιατί στο κάτω δεξιά μέρος της εικόνας υπάρχει το logo του thepiratebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"αναρχική κοινότητα του 4chan".... ίσως έχεις ένα δίκιο αλλά επειδή θα γίνουν συνειρμοί καλύτερα να το άλλαζες. Όχι τίποτα άλλο αλλά προσβάλεις και το 4chan...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...